Monday, July 22, 2013


Klostrídiová enteritída
 u Trichi orlí (Psittrichas fulgidus)


1       Nacionálie

Druh: Tricha orlí (Psittrichas fulgidus)
Pohlavie:  samec      
Vek:  6 rokov

2       Anamnéza

2.1      Klinická anamnéza

Pôvod zvieraťa: od chovateľa
Dátum získania: pred 2 rokmi
Ďalšie zvieratá/vtáky: v chove je ešte viacero jedincov Kakadu inka(Cacatua leadbeateri)a Nestor kea (Nestor notabilis)
Hlavný problém a doba jeho trvania: Majiteľ pozoruje posledné tri dni u vtáka znížený príjem krmiva a zmenený trus. Trus je tmavo zelený alebo žltý a má konzistenciu hnačky.
Ďalšie problémy u jedinca/v chove a doba ich trvania: vták do nedávna prospieval až po vznik hlavného problému pred zhruba 3-5 dňami.
Doterajšia terapia: žiadna terapia zatiaľ nebola zahájená

Chovanie: aktívny
Postoj: na bydle
Príjem potravy: znížený
Chudnutie: nepozorované
Trus: hnačka tmavozelenej a žltej farby
Moč, uráty: normálne
Dyspnoe: nepozorované
Kýchanie: nepozorované
Šelesty: nepozorované
Výtoky: nepozorované
Perie: našuchorené

2.2      Chovné zariadenie

Vták je umiestnený vo vnútornej voliére a je chovaný v páre. Ako bydlá sú využívané prírodné vetvy.

2.3      Vakcinácia

Nie je vakcinovaný (Bola by možnosť vakcinovať proti cirkoviru, polyomaviru a paramyxoviru avšak profylaxia v podobe vakcinácie je u papagájov skôr výnimkou.)

2.4      Vodný režim

Voda je vymieňaná 1x denne.

2.5      Potrava

Vták je kŕmený zmesou ovocia – papája, banány, jablka, hrušky, mango, hrozno – ovocie je v balíčkoch namrazené na dlhšiu dobu, večer sa vyberie z mrazničke a nechá sa do rána rozmraziť a je podané vtákom.

2.6      Reprodukcia

Žije v páre: áno
Párenie: nebolo pozorované
Znáška vajec: nie
Vyliahnuté mláďata: 0
Odchované mláďatá: 0

3       Klinické vyšetrenie


anorexia, dehydratácia, výraznne zhoršený výživný stav, celková apatia

4       Hematologické a biochemické vyšetrenie krvi


5      Parazitologické 

            a bakterioskopické vyšetrenie trusu

Vzhľad vzorky trusu sa mení v závislosti na rozvíjajúcom sa procese infekcie. Na začiatku kým ešte nedochádza k poškodeniu sliznice je trus skôr v odtieňoch žltej a riedkej konzistencie. Ako náhle dochádza k devastácii klkov a výraznému poškodeniu sliznice, dochádza ku krvácaniu do čreva, a trus v dôsledku prítomnosti natrávenej krvi ma hnedú, čiernu až dechtovitú farbu. V prípade veľmi pokročilého procesu už nebýva pozorovaná hnačka, dochádza tu k atonii črevných kľučiek a spazmu kloaky, trus je nahromadený v kaudálnej časti kolónu.



http://www.avianbiotech.com/diseases/Images/clostridium.gif
(Ilustračné foto, zdroj: http://www.avianbiotech.com/diseases/clostridium.htm)

Clostrídium spp. bolo pozorované v nátere trusu farbenom Gramom (G4, 40 sekúnd) ako relatívne veľké G+ tyčinky so subterminálne umiestnenými spórami.

6       Zobrazovacia diagnostika

                    Röntgenologické vyšetrenie

6.1      Iniciálne vyšetrenie









6.2      Kontrolné vyšetrenie



7       Diferenciálne diagnózy

   Diarrhea

o   Organické príčiny

  • Tráviaci systém: malabsorbcia, syndróm chradnutia, going-light-syndrome, neuropatická dilatácia žalúdka, abdominalne hernie, obštrukcie GIT cudzím telesom, ochorenia kloaky (papilómy, kloakálne kamene, nádory v kloake), dysbióza - po antibiotickej terapii, náhlej zeme v zložení krmiva, intoxikácii alebo z iných príčin
  •   Pečeň: hepatitis, steatóza pečene, nádory pečene
  •   Obličky: akútna alebo chronická nefritída, nefróza, nádor obličiek, obličková dna
  • Pankreas: pankreatitída, nekróza pankreasu, exokrinná insuficiencia pankreasu (zvýšené hodnoty lipázy a amylázy v krvnom sére)
  • Pohlavný aparát: zadržanie vajíčka
o   Infekčne príčiny


  • Vírusy: Newcastle disease, herpesvirus (Pachecova choroba), adenovirus
  • Baktérie: Enterobakteriaceae spp., Streptococus spp., Campylobacter spp., Magabacteria (Macrorhabdus ornithogaster), Clostridium spp., Mycobakterium avium, Yersinia pseudotuberculosis, Pasterela multocida, Listeria monocytogenes, Erysipelotrix rhusiopathie
  • Pliesne a kvasinky: Candida spp., Aspergilus spp., Mucor
  •  Protozoa: trichomonády, giradie, kokcídie
  •  Helminty: škrkavky (Ascarida), Capilarie, pásomnice (Cestoda)
o   Iné príčiny
  •  Poruchy metabolizmu: metabolizmus vápnika (rachitis, osteomalácia), diabetes mellitus, poruchy metabolizmu tukov
  •   Nádory: nádory pečene a obličiek, nádor hypofýzy u Melopsittacus undulates, nádory orgánov pohlavného aparátu
  • Intoxikácie: izbové rastliny, zinok


Dehydratácia, celková apatia, výraznne zhoršený výživný stav

Všetky tri sú relatívne nešpecifické príznaky celkového ochorenia.

8       Diagnóza


Masívna klostrídiová enteritída

9       Terapia


Duphalite + fyziologický roztok 8 ml s.c.q24h po dobu 5 dní
Noroclav (amoxicillin clavulanát) 50 mg 2x denne po dobu 10 dní
Sangrim 1 ml denne
PVC (Promotor , Vigosine, Complejo) à 1 ml denne
ACAI – 1 polievková lyžica denne do kŕmenia
Nútené dokrmovanie

10   Prognóza


S ohľadom na dĺžku trvania (ca. 5 dní) ochorenia a výrazne zhoršený celkový zdravotný stav (anorexia, výraznne zhoršený výživný stav, dehydratácia, apatia) pacienta je prognóza veľmi opatrná.

11   Diskusia


Tricha orlí je papagáj z Novej Guinei, ktorý je uvedený ako ohrozený druh na červenej listine IUCN. V jeho pôvodnej domovine, v stredne a vyššie položených oblastiach dažďového pralesa, sa živí výlučne  niekoľkými druhmi fíg.
V zajatí je tricha chovaná tropickým ovocím (figy, papája, avokádo, banány), zeleninou (varene sladké zemiaky, listový špenát), pričom je zaznamenávaná snaha chovateľov postupne kŕmnu dávku pretvárať a suroviny nahradzovať surovinami u nás dostupnejšími (jablká, hrušky, hrozno, varená ryža, kukurica, mrkva).
Čerstvé ovocie a zelenina sú náchylné na bakteriálnu kontamináciu. Nebezpečenstvo vzrastá ak sa potrava zmrazuje a potom necháva dlhšiu dobu pozvoľna rozmraziť, čím vzniká priestor pre pomnoženie baktérií. Takto kontaminované krmivo bolo pravdepodobne zdrojom infekcie i u nášho pacienta.
 U fruktivorných vtákov a vtákov živiacich sa nektárom (Loriinae) sa najčastejšie vyskytuje infekcia spôsobená Cl. perfringens. Rýchle pomnoženie klostrídií podporuje vysoký obsah cukru v potrave týchto vtákov. Klostrídie sú ubikvitárne baktérie, nachádzajúce sa i prirodzene v GIT vtákov s výrazne rozvinutými slepými črevami (napr. Phasianiformes, Anseriformes). Nebezpečenstvo klostrídií spočíva v tvorbe veľmi potentných toxínov.
Rozvoj ochorenia môže byť podporený inými gastrointestinálnymi problémami ako sú napr. parazitárne a vírusové ochorenia. Tieto faktory a mnohé ďalšie spôsobujú nerovnováhu v rámci intestinálnej flóry a tým podporia pomnoženie fakultatívne patogénnych organizmov. Za najdôležitejšie predispozičné faktory sa považuje zlá zoohygiena chovu, kvalitatívne alebo kvantitatívne nevhodné kŕmenie, rýchle zmeny v zložení kŕmenej dávky a samozrejme taktiež celkové ochorenia spôsobujúce imunosupresiu, znížený príjem krmiva, celkové zhoršenie zdravotného stavu.
Symptomatická manifestácia klostrídiovej infekcie môže byt rôzna, závisí od stupňa pomnoženia baktérií, množstva a druhu nimi produkovaných toxínov a celkového zdravotného stavu pacienta. Môže vzniknúť enteritída, pri ktorej často dochádza k produkcii abnormálnych hnilobne zapáchajúcich feaces. Zvýšená mortalita býva spojená s rozvojom ulceratívnej nekrotickej enteritídy, prejavujúcej sa hnačkou a celkovým zhoršeným stavom pacienta. V prípade vzniku endotoxémie, resp. septikémie dochádza k akútnemu až perakútnemu priebehu ochorenia, ktoré často končí smrťou pacienta.
Patologiko-anatomické zmeny zahrňujú fokálnu alebo difúznu hyperémiu črevnej mukózy a neskôr sa vyvíjajúce vredy na sliznici. Najčastejšie tieto zmeny nachádzame v proximálnej časti jejuna. Bežne sa vyskytuje súčasné zväčšenie a nekróza pečene, sleziny a obličiek.
Za diagnostický sa považuje nález G+ anaeróbnych sporulátov, dôvodom na preliečenie je už nález jedinej G+ anaeróbnej vysporulovanej tyčinky v rámci bakterieoskopického vyšetrenia náteru faeces. Diagnózu môžeme potvrdiť anaeróbnou kultiváciou, ktorá nám umožní aj určenie druhu klostridií a vyhotovenie antibiogramu.

12   Záver


 Náš pacient bol prinesený na kliniku až vo veľmi pokročilom štádiu ochorenia, čo výrazne znižovalo jeho šancu na uzdravenie. Vďaka rýchlej diagnostike a účinnému terapeutickému zásahu sa ho podarilo zachrániť. U pacienta s rozvinutou klostrídiovou infekciou  je rozhodujúca odpoveď na terapiu počas prvých 3 dní, ktorá viac menej rozhodne o ďalšej prognóze.
 Po týždni sme skontrolovali stav GIT röntgenologicky, pretože vzhľadom na zmeny na žľaznatom žalúdku sa mohlo súčasne jednať o neuropatickú dilatáciu žalúdka. Tieto dve diagnózy bývajú niekedy v praxi zamieňané. U nášho pacienta prišlo k rekonvalescencii, čím sa potvrdilo, že predchádzajúca dilatácia žalúdka bola spôsobená prebiehajúcou klostrídiovou infekciou.

13   Literárne a online zdroje